loader image

Aile Hukuku ve Boşanma Davaları Avukatlığı

Aile Hukuku ve Boşanma Davaları Avukatlığı

Tıpkı evlenmek gibi boşanmak da hayatın gerçekleri arasında yer alır. Hiçbir evli çift, boşanmak üzere evlenmez ancak davranış bozuklukları, maddi manevi sorunlar vb. problemler evliliğin devam etmesini engeller. Boşanma Hukuku ise her iki kişinin de haklarını korurken sürecin en az hasarla atlatılmasını sağlar.

İstanbul hukuk büroları boşanma konusunda Türkiye’deki pek çok şehirden daha fazla davaya bakar. Türk Medeni Kanunu boşanma sebeplerini genel ve özel olmak üzere ikiye ayırır. İlgili maddeler ise 161 – 166. Maddeler arasında yer almaktadır. Buna göre terk, zina, akıl hastalığı ve haysiyetsiz hayat sürme gibi durumlar özel sebepler arasındadır. Şiddetli geçimsizlik, evlilik birliğinin derinden sarsılması gibi durumlar ise genel sebep olarak yer alır.

Aile Hukuku Nedir?

Aile Hukuku, Medeni Hukuk’un alt başlıklarından biri olmakla birlikte aile olma sürecinden boşanmaya kadar olan zamanın düzenlenmesini sağlar. Buna göre nişanlılık döneminden itibaren bireyler aile hukukundan faydalanabilir. Evlenme, boşanma, çocuk velayetleri, mal paylaşımı, nafaka vb. durumlar aile hukuku kapsamında değerlendirilir.

Aile hukuku, evlilik döneminde meydana gelen sorunları hukuki çerçeve içinde çözülmesini sağlar. Buna göre her iki taraf da boşanma sebeplerine göre farklı yükümlülüklere sahiptir. İstanbul en iyi hukuk bürosu ile anlaşma sağladığınız takdirde boşanma sürecinin sorunsuz geçmesini sağlayabilirsiniz. Serka Hukuk bürosu deneyimli avukat kadrosu ile aile hukuku konusunda uzmanlaşmıştır.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası anlaşmalı veya çekişmeli olarak açılabilir. Bir davanın anlaşmalı boşanma olarak kaydedilmesi için her iki tarafın da boşanmayı istemesi ve velayet, nafaka, mal paylaşımı vb. konularda anlaşması gerekir. Çekişmeli boşanma davalarında ise bir taraf boşanmayı istemezken diğer taraf ister aynı zamanda boşanma sebeplerinin farklı olması da davanın çekişmeliye dönmesine neden olacaktır.

Boşanma davası yeri, çiftin son altı ayda ikamet ettiği yere göre farklılık gösterebilir. Bireyler, İstanbul avukat arayışında olsa bile farklı şehirde yaşadıkları takdirde mahkeme o şehirde görülecektir. Boşanma davalarında yetkili olan mahkeme, aile mahkemesidir. Davacı (boşanma davasını açan eş) evliliğin bitmesine dair gerekli olan kanıtları ispatlamak zorundadır. Ancak evlilik birliğinin derinden sarsılması sebepli boşanmalar için bir ispata gerek yoktur.

Boşanma Davasında Velayet Kime Verilir?

Boşanma davasında velayet anneye ya da babaya verilir gibi genel bir durum söz konusu değildir. Taraflar, çoğu zaman karşı tarafa zarar vermek amacıyla velayet konusunu anlaşılmaz bir hale getirebilir. Ancak burada hakimin görüşü en önemli kriterdir. Boşanma davasında velayet konusu İstanbul en iyi hukuk büroları ile kısa sürede sorunsuz çözülebilir.

Çoğunlukla küçük çocuklar anneye verilir ancak bu genel bir kural değildir. Annenin çocuğa bakamayacak durumda olması, akıl hastalığının bulunması, haysiyetsiz hayat yaşaması vb. durumlarda çocuğun yaşı küçük olsa da babaya verilebilir.

Çocuğun üstün yararı, velayet davasında en önemli kriterdir.

Tazminat Ve Mal Paylaşımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boşanma davalarında daha az kusuru olan veya hiçbir kusuru olmayan taraf maddi ya da manevi tazminat almaya hak kazanabilir. Maddi tazminat miktarı için belgeler, manevi tazminat miktarı için ise hakimin görüşü önemlidir. İstanbul hukuk bürosu anlaşmalı avukat ile tazminat ve mal paylaşımı ile ilgili yetkili bir görüş alınabilir.

Boşanma davasında daha az kusuru olan taraf, yoksulluk veya iştirak nafakası da alabilir. Mal paylaşımında ise kişisel mallar ve edinilmiş mallar olmak üzere iki farklı kategori vardır. Edinilmiş mallar evlilik sonrasında alınan mallar iken, kişisel mallar evlilik öncesinde alınanları ifade eder. Edinilmiş mallar da her iki tarafında hakkı bulunmaktadır.

Serka Hukuk Bürosu boşanma ve aile hukuku davalarıyla ilgili danışma ve avukatlık hizmeti verir. Bu alanlarla ilgili soru ve görüşleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

    ADRES

    Adres: Gayrettepe Mah. Cemil Aslan Güder Sk. Modül Apt. No:26 D:2, Beşiktaş/İstanbul

    E-POSTA

    bilgi@serkahukuk.com

    *Danışmanlık ücrete tabidir.